Ważną funkcją Parku jest także edukacja proekologiczna, funkcję tę spełnia ciekawie zaaranżowana ścieżka edukacyjna w części parkowej przyległej do Stawu Górnego. Ścieżka zlokalizowana jest na szczycie skarpy pomiędzy sędziwymi bukami pospolitymi. Układ komunikacyjny został scalony i dopasowany do zaprojektowanych schodowych wzniesień terenu. Tablice informacyjno - edukacyjne zostały zlokalizowane w taki sposób, aby nie raziły swoją obecnością w krajobrazie skarpy, a jednocześnie zachęcały do zapoznania się z ich treścią. Całość przybiera charakter parku sanatoryjnego. Tworzą go wnętrza parkowe o różnym stopniu intymności. Każde wnętrze ma swój niepowtarzalny charakter i pełni określoną funkcję. W całości projekt pozostaje spójny z punktu widzenia kompozycyjnego.
Taras "Zdroje" powyżej budynku usytuowanego bezpośrednio przy Górnym Stawie
Uwzględniając uwarunkowania widokowe oraz bliskość przystanku nr 5 - Zdroje na szlaku ścieżki przyrodniczo - dydaktycznej "Przez Górę Chrobrego w Głuchołazach" przewidziano tu zestawy ławek. Punkt opatrzony jest w tablicę informacyjną "Nietoperze Gór Opawskich" przedstawiającą podkowca małego, objętego planem ochrony Obszaru Natura 2000 Góry Opawskie.
Promenada Zdrojowa
Jest to szeroki ciąg komunikacyjny zakończony placykiem rekreacyjnym. Promenada znajduje się między schodami kamiennymi a istniejącymi schodami drewnianymi przy budynku gospodarczym. Główną atrakcją tej części jest dogodny widok na staw i wyspę od strony północno - zachodniej. Część południowo - wschodnia skarpy przybiera bardziej kontemplacyjny charakter.
Taras hrabiego Ballestrema
Zlokalizowany jest pomiędzy schodami kamiennymi a tarasem widokowym. W jego głębi znajduje się pamiątkowy głaz hrabiego Franciszka von Ballestrem - fundatora między innymi ośrodka wypoczynkowego w Głuchołazach. Układ nawierzchni i dobór małej architektury tworzą subiektywną granicę pomiędzy intymnością wnętrz. Drewnianie schody stanowią subtelną formę granicy pomiędzy strefami o różnych funkcjach i charakterach.
Plac uzupełnia tablica informacyjna "Zabytki Gór Opawskich" z rycinami obrazującymi stare widokówki oraz historię terenu.
Taras widokowy
Znajduje się w południowo - centralnej części skarpy. Jest to strefa dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Umiejętne ukształtowanie zieleni niskiej i średniej przyczyniło się do stworzenia wnętrza o charakterze kameralnym. Różnice wysokości terenu oraz dogodna ekspozycja na stoku stwarza doskonałe możliwości do obserwacji poniższych komponentów krajobrazu. Wzdłuż ciągu komunikacyjnego odtworzono układy balustrad, których charakter i elementy zdobnicze nawiązują do form historycznych pełniących te same funkcje.
Plac uzupełnia tablica informacyjna "Drzewa Gór Opawskich". Część z nich można obserwować w naturze. Ponadto w tym miejscu można obserwować rodzime ptaki, gdyż elementem wnętrza jest karmnik dla ptaków.
Poniżej tarasu znajduje się tablica edukacyjna "Ślady zwierząt Gór Opawskich", a w dalszej części ścieżki umieszczona jest tablica "Abecadło Gór Opawskich" przedstawiająca najbardziej charakterystyczne rośliny i zwierzęta występujące na tym terenie.
Altana
Odtworzona zabytkowa altana zlokalizowana jest na szczycie skarpy pomiedzy sędziwymi bukami pospolitymi.
Proponowane usytuwanie jest najbardziej zbliżone do historycznego. Zaprojektowany układ komunikacyjny pozwala na eksponowanie i tym samym podziwianie skarpy jak i stawu z każdej niemal części.