Aktualności

Czwartek 1 grudnia 2022r. 

W ramach programu Fundacji Biedronka pn. „Żywnościowy SOS" możemy wesprzeć artykułami żywnościowymi samotnych, starszych mieszkańców wsi Gminy Głuchołazy. Jeśli znasz taką osobę potrzebującą skontaktuj się z nami tutaj  

Zgłoszenia przyjmujemy do 12 grudnia 2022r. Wtorek 25 października 2022r.

Miło nam poinformować, że w konkursie Federacji Polskich Banków Żywności "Bezpieczna Żywność 2022" po uzyskaniu pozytywnej oceny formalno- merytorycznej złożonego przez Fundacja Benevolens wniosku, znaleźliśmy się w gronie 56 organizacji, które otrzymały wsparcie.

Przez 6 dni w tygodniu dowozimy żywność do osób potrzebujących zamieszkałych w 6 wioskach. Za otrzymane wsparcie w wysokości 2.000zł zakupiliśmy termoboxy i wózki transportowe, a dodatkowo otrzymaliśmy również mikrofalówkę. Dzięki wsparciu uda nam się zwiększyć ilość ratowanej żywności, co w rezultacie spowoduje, że więcej osób w potrzebie otrzyma pomoc żywnościową.

Organizatorem konkursu była Federacja Polskich Banków Żywności, a partnerami wspierającymi konkurs: Auchan, Bank Żywności w Olsztynie, Grupa Amica, Cellnex Foundation, McCormick Polska S.A., The Global FoodBanking Network, SGS Polska oraz Everli.

Serdecznie dziękujemy!Sobota 8 października 2022r.

8 października 2022 r. Fundacja Benevolens była organizatorem spotkania wspomnieniowego i wystawy dokumentującej prawie 130-letnią historię kompleksu nad Górnym Stawem w Głuchołazach. Podczas spotkania rejestrowane były wspomnienia mieszkańców na temat ośrodka znajdującego się aktualnie w zasobach Fundacji Benevolens. Wystawa obejmowała stare fotografie, pocztówki, afisze oraz wycinki prasowe. Wydarzenie odbyło się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Fotorelacja na stronie: 
https://www.facebook.com/1951284778241793/posts/5499413033428932/


Niedziela  4 września 2022r.

Już w najbliższą niedzielę wraz z Opolskim Towarzystwem Przyrodniczym zapraszamy na kolejne spacery przyrodnicze w Głuchołazach.
strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/662856498003972
Szczegóły na plakacie:

Niedziela 28 sierpnia 2022r.

W ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy wszystkich miłośników dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego dnia 9 września o godz. 17:00 na otwarcie wystawy fotografii autorstwa Łukasza Berlika pn. „Nie tylko ptaki".
Podczas wydarzenia będzie możliwość spotkania z autorem, który opowie o swoich pasjach i zamiłowaniu do fotografii – nie tylko przyrodniczej.
Fotografie autora – opolanina, przyrodnika i bacznego obserwatora otaczającej rzeczywistości , zaprezentowane podczas wystawy, ukazują krajobrazy, architekturę, niezwykłe momenty, a przede wszystkim faunę i florę Opolszczyzny.
strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1478868829227555

Niedziela 7 sierpnia 2022r. 

Wraz z Krainą Podkowca zapraszamy całe rodziny 16 sierpnia od 16:30 na "Wakacje pełne nietoperzy w Głuchołazach". 
Szczegóły na plakacie:
Piątek, 5 sierpnia 2022r.

W ramach realizowanego przez nas zadania pn: "Międzynarodowe spotkania młodzieżowe w Głuchołazach", współfinansowanego przez Województwo Opolskie zapraszamy na koncert!
Lady & JAZZtelmen to młoda opolska formacja grająca muzykę improwizowaną w stylistyce jazzowej, balladowej, bluesowej, swingowej z elementami muzyki tanecznej. Posiadają na swoim koncie autorską twórczość. Inspirują się wpływami nurtów takich jak: polska muzyka ludowa, piosenka poetycka, ale również ragtimem, boogie, cool i free jazzem.
W trakcie koncertu zespół zaprezentuje utwory Zbigniewa Wodeckiego, Ewy Bem, Grażyny Łobaszewskiej, czy Krystyny Prońko oraz instrumentalne standardy muzyki jazzowej.
Szczegóły na plakacie


Piątek, 15 lipca 2022r.

24.07.br o godz. 10:00 wraz z Opolskim Towarzystwem Przyrodniczym zapraszamy na spacer przyrodniczy, który poprowadzi Łukasz Berlik. Zaczynamy przy Domu Artysty.
Piątek, 15 kwietnia 2022r.

Nasze muzyczne plany na majowe niedziele na plakacie. 
Zapraszamy!


Piątek, 8 kwietnia 2022r.

W sobotę 23 kwietnia o godz. 16:00 zapraszamy miłośników historii na spotkanie autorskie z Beatą i Pawłem Pomykalskimi – autorami albumu „Górnośląscy potentaci – dziedzictwo Ballestremów". Szczegóły wydarzenia tutaj: https://www.facebook.com/events/665070431236163

Piątek, 24 grudnia 2021r.Poniedziełek, 20 grudnia 2021r.

Dnia 7 grudnia 2021r. decyzją Dyrektora Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności Fundacja Benevolens otrzymała Znak Jakości dla międzynarodowych projektów wolontariackich jako organizacja wiodąca.
Onacza to, że w kolejnych latach będziemy kontynuowali realizację międzynarodowych projektów wolontariackich krótko- i długoterminowych .
Dziękujemy za pozytywną ocenę naszej dotychczasowej pracy!
Piątek, 22 października 2021r.

Zapraszamy 6 listopada na spotkanie autorskie z Ireną Sidonią Rup, promujące najnowszy tomik poezji pt. "Czas równoległy"Poniedziałek, 13 września 2021r.

W najbliższą niedzielę - 19 września, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, zapraszamy na "Pożegnanie lata z warsztatami".

Szczegóły na stronie: https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/po%C5%BCegnanie%20lata%20z%20Warsztatami%20Terapii%20Zaj%C4%99ciowej%20w%20G%C5%82ucho%C5%82azach
oraz na plakacie: Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Wojewodztwa Opolskiego. 

Poniedziałek, 6 września 2021r. 

"Smaki dziedzictwa"

12 września o 15:00 w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na Koncert! 
Na muzyczną ucztę z największymi przebojami Andrzeja Zauchy i Zbigniewa Wodeckiego zaprasza zespół Take Style.


Szczegóły na plakacie:
Wtorek, 17 sierpnia 2021r.

W ostatnią niedzielę, na zakończenie wystawy "Aforyzmy nie tylko kocie - słowem i kredką" wystąpił chór Wrzos z Głuchołaz.
Dziękujemy za miłe, niedzielne popołudnie. 
Gratulujemy autorom rysunków i kocich portretów.

 

Prace odwiedzajacych wystawę:
 
Poniedziałek 26 lipca 2021r. 

W niedzielę 1 sierpnia zapraszamy na spotkanie z Edmundem Szłapka, jego twórczością i... kotami 🐈
Szczegóły na plakacie. 
Do zobaczenia!


Wtorek, 13 lipca 2021r. 

Zapraszamy w niedzielę 18 lipca o godzinie 1️⃣5️⃣:0️⃣0️⃣ do parku przy Domu Artysty na wystawę:
"Koncerty Promenadowe 2021" oraz "CZARNE NA BIAŁYM - preludium" autorstwa Renaty Kukla
Obydwa prezentowane cykle choć różne, mają wspólną cechę - kreskę... I ta kreska tu "rządzi", jak mówi autorka.
Raz jest gruba i mocno określa przestrzeń, innym razem jest misterna, koronkowa, jej natłok buduje strukturę , rozwija dynamikę i tworzy trójwymiar. Druga seria prac to zapowiedź większego cyklu, który Renata Kukla tworzy od kilkunastu miesięcy i pokaże w odrębnej, dużej wystawie.
Do zobaczenia!
Poniedziałek, 7 czerwca 2021r.

SZTUKA NIEJEDNO MA IMIĘ 
Zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa 🎨 Grażyna Talarek Jagiełło, któremu towarzyszyć będzie spotkanie muzyczne 🎼 w lirycznym nastroju z Tomasz Henciński
Razem z Głuchołazy to MY zapraszamy w najbliższą sobotę o 13:00 do Parku Zdrojowego przy Domu Artysty


Wtorek, 4 maja 2021r.

8 maja o godzinie 16:00 zapraszamy na spotkanie z autorką monografii:  "Leśne Zacisze (Waldesruh) i Leśna Szkoła (Waldschule). Historia ośrodka wypoczynkowego w Głuchołazach",
panią  dr Aleksandrą Starczewską-Wojnar do modrzewiowej altany w Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie na promocję książki.
Pierwsze 30 osób otrzyma naszą publikację na pamiątkę
Dziękujemy naszemu partnerowi projektowemu Fundacja Dla DziedzictwaDruk i opracowanie publikacji zostało zrealizowane w ramach projektu pn. "Ochrona dziedzictwa kulturowego w Parku Zdrojowym w Głuchołazach poprzez remont zabytkowego pensjonatu"
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach RPO WO 2014-2020 oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Czwartek, 15 kwietnia 2021r.

Zapraszamy na cykl Koncertów Promenadowych do Parku Zdrojowego przy Górnym Stawie w Głuchołazach.
Szczegóły na plakacie oraz na naszym profilu FB: https://www.facebook.com/FundacjaBenevolens/
Piątek, 29 stycznia 2021r.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że zostalismy nominowani w konkursie EduInpiracje 2020 w kategorii Europejski Korpus Solidarności.
Konkurs EDUinspiracje w 2020 roku odbywał się po hasłem „Działam -Upowszechniam-Inspiruję". Jego celem było upowszechnianie rezultatów projektów edukacyjnych, promocja dobrych praktyk w tym zakresie oraz pokazanie, jak ważną rolę w życiu odgrywa proces uczenia się oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Serdecznie dziękujemy za wyróżnienie!


http://gala.eduinspiracje.org.pl/eduinspiracje/

Sobota 5 września 2020r.

Już za tydzień u nas koncert promenadowy. Szczegóły na plakacie.
Serdecznie zapraszamy uczestników naszych letnich warsztatów malowania na szkle, jak i mieszkańców oraz turystów.Sobota, 29 sierpnia 2020r.Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa 12 września do Głuchołaz:
https://edd.nid.pl/wydarzenia/szkicownik-z-drogi-do-podlesia/
https://edd.nid.pl/wydarzenia/droga-z-waldschule-do-domu-artysty/


Sobota, 15 sierpnia 2020r.

Dziś podczas warsztatów malowania na szkle odwiedziła nas ekipa TVP3.
Dziękujemy ze relację :)

https://opole.tvp.pl/49425503/warsztaty-malowania-na-szkle-dla-kazdego-dochod-ze-sprzedazy-prac-bedzie-przeznaczony-na-koncert

Sobota, 1 sierpnia 2020r.

Warsztaty malowania na szkle rozpoczęte. Prace będzie można podziwiać w Parku w każdy weekend wakacji. Dochód ze sprzedaży prac przeznaczony będzie na organizację koncertu promenadowego Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie w Głuchołazach.


My malujemy, Maxma gra ;) https://www.facebook.com/FundacjaBenevolens/videos/592466261433039/Poniedziałek, 27 lipca 2020r.

Od soboty gościmy wolontariuszy z Hiszpanii, Czech, Holandii, Włoch, Grecji i Polski.
Witamy Was: Andrea, Joaquim, Hedwig, Mariem, Maxma, Barbora, Lucie, Jaroslav i Adam!
Czwartek, 23 lipca 2020r.

Wraz z naszymi partnerami: Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody pro Natura z Wrocławia, Stowarzyszeniem Jeden Świat SCI Poland z Poznania, PTTK Tryton z Nysy zapraszamy do parku Zdrojowego przy Górnym Stawie w Głuchołazach na spotkanie  pt. "Chiropterologia praktyczna dla amatorów", szczegóły na plakacie:
Czwartek, 2 stycznia 2020r.


Wielu zrealizowanych projektów, zaangażownaych partnerów i wolontariuszy,
satysfakcji z pracy,
radości, zdrowia i uśmiechu na każdy nadchodzący dzień Nowego Roku!Czwartek, 5 grudnia 2019r.

Dnia 28 listopada br. uczestniczyliśmy w międzynarodowej konferencji "Wolontariat dla Dziedzictwa. Działajmy razem w Europie. Volunteering for heritage. Acting together in Europe." zorganizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Fundacją European Heritage Volunteers i Fundacją „Chronić Dobro".
Relacja z konferencji na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa : https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=4216

Z okazji dzisiejszego Międzynarodowego Dnia Wolontariusza składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich naszych wolontariuszy za zaangażowanie w działania podejmowane przez Fundację Benevolens na co dzień i od święta ;)Środa 11 września 2019r.


Relacja z warsztatów fotograficznych na oficjalnej stronie EDD:
https://edd.nid.pl/aktualnosci/relacja-z-warsztatow-splot-swiatla-i-cienia/
Dziękujemy p.Pawłowi Uchorczakowi za interesujące warszaty, a uczestnikom za aktywny udział.
poniżej fotogaleria.

 


Środa, 28 sierpnia 2019r.A w niedzielę 8 września wystawa i warsztaty fotograficzne. Szczegóły na plakacie !Czwartek, 22 sierpnia 2019r.Europejskie Dni Dziedzictwa już 7 września.  W sobotę u nas plener malarski, gra terenowa i prelekcja.
Serdecznie zapraszamy do Głuchołaz. 
Szczegóły plener: https://edd.nid.pl/wydarzenia/splot-polsko-wloski-lesnego-zacisza/
Szczegóły gra terenowa: https://edd.nid.pl/wydarzenia/gdy-przyroda-tworzy-historie/
Szczegóły prelekcja: https://edd.nid.pl/wydarzenia/architektura-budynkow-sanatoryjnych-w-glucholazach-z-przelomu-xix-i-xx-w/


Czwartek, 1 sierpnia 2019r.Od soboty trwa u nas workcamp "Wolontariat w zabytkowym parku" organizowany w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Po niedzielnym zwiedzaniu okolic przyszedł czas na wspólną pracę... W Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie w Głuchołazach wiele się zmieniło przez te parę dni, wypiekniały rabaty kwiatowe, przejaśniały zarośla i odnalazła się ścieżka do powstającego Domu Artysty ;). Przed nami wielkie malowanie!
Pozdrowienia z Głuchołaz! Greetings from Głuchołazy!
Salutations de Głuchołazy! Saludos desde Głuchołazy!  Salutări de la Głuchołazy!   Привітання від Глухолазy!    X'den selamlar Głuchołazy!Poniedziałek, 29 lipca 2019r.

Zapraszamy na wieczorno-piątkowe podglądanie podkowca połaczone z prelekcją przyrodniczą. 
Szczegóły na plakacie. Środa, 17 lipca 2019r.

wakacje w pełni, a my już teraz zapraszamy na 2 pierwsze weekendy wrześniowe do Parku Zdrojowego przy Górnym Stawie w Głuchołazach na obchody 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. 
Poniżej zaproszenie na pierwszy dzień obchodów.

Zaproszenie na kolejne wydarzenia wkrótce!


Środa, 10 lipca 2019r.


In 2 weeks we start our workcamp "Where history meets nature" , co-funded by the European Solidarity Corps of the European Union. 
See you in Głuchołazy!!!
                                                  Głuchołazy'da görüşürüz!!!
   До зустрічі у Глухолазах!!!
Nos vemos en Głuchołazy !!!
                                    On se voit à Głuchołazy !!!
     Ne vedem în Głuchołazy !!!
                                  Do zobaczenia w Głuchołazach!!!


Poniedziałek, 6 maja 2019r. 


Zapraszamy do Parku Zdrojowego przy Górnym Stawie w Głuchołazach w najbliższy weekend. 
Szczegóły na plakacie:Czwartek, 18 kwietnia 2019r.
Wtorek, 16 kwietnia 2019r.W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich zapraszamy do Parku Zdrojowego przy Górnym Stawie w Głuchołazach dnia 10 maja 2019r., o godzinie 18:00 na otwarcie wystawy gobelinów autorstwa Bronisławy Czarny i malarstwa Edmunda Szłapki. Wystawa odbędzie się w surowych murach bocznej części zabytkowego pensjonatu, podczas wieczoru wysłuchamy poezji autorki przy akompaniamencie Janusza Gąsiora.
Wystawę bedzie można również oglądać w sobotę i niedzielę, tj. 11 i 12 maja br. w godz. od 11:00 do 19:00.
W sobotę zapraszamy na spacer z przewodnikiem PTTK Tryton po Głuchołaskim Zdroju, a w niedzielę na szlak Złotych Górników, zbiórka dla chętnych w parku przy Górnym Stawie przy tablicy informacyjnej „Zabytki Gór Opawskich" .
W niedzielę 12 maja dodatkowa atrakcja dla Pań - można skorzystać z darmowego makijażu w godzinach 12.00-18.00
Warsztaty poprowadzi Aneta Zugaj-Jakimiszyn właścicielka studia urody Zugaj Visage w Głuchołazach. Szkoleniowiec działający od 15 lat w branży beauty.
Po raz kolejny Fundacja Benevolens przyłączyła się do ogólnopolskiego wydarzenia prezentującego projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu. Więcej o wydarzeniu:https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/pejzaze-opolszczyzny-wystawa-gobelinow-i-malarstwa-w-powstajacym-domu-artysty

Poniedziałek, 18 marca 2019r.

Wiosna w Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie w Głuchołazach! 

 


Zapraszamy do Parku Zdrojowego przy Górnym Stawie w weekendy, w tygodniu może być czasowo zamykany ze względu na trwające prace budowlane przy Domu Artysty.

Piątek, 21 grudnia 2018r.


Piątek, 7 grudnia 2018r.29 listopada uczestniczyliśmy w wydarzeniu zamykającym Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Wzięli w nim udział eksperci, partnerzy strategiczni oraz przedstawiciele instytucji, których projekty uzyskały patronat ERDK. Podczas wydarzenia zamykającego ERDK 2018 w Polsce odbyły się specjalistyczne seminaria dotyczące wybranych zagadnień związanych z dziedzictwem kulturowym, jego ochroną i promocją. Z rąk pani Agata Wąsowskiej-Pawlik, dyrektorki MCK, otrzymaliśmy Dyplom Uznania za realizację projektu "Workcamp - Where history meets nature", który otrzymał patronat ERDK. Jesteśmy dumni, że nasze działania są zauważane i znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych.

     Zdjęcia: Klaudyna Schubert,  Międzynarodowe Centrum Kultury
Poniedziałek, 26 listopada 2018r.

Zapraszamy na wystawę towarzyszącą obchodom XXX-lecia Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" i "Góra Św. Anny". "Krajobrazy Gór Opawskich" autorstwa Renaty Kukli do obejrzenia w nowopowstającym Domu Artysty w Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie - w surowych murach zabytkowego pensjonatu.
Szczegóły na plakacie.

 


Poniedziałek, 19 listopada
2018r.

Park Krajobrazowy "Góry Opawskie" i "Góra Św. Anny" są najstarszymi parkami Opolszczyzny. W ramach obchodów XXX-lecia Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych przygotował plenerową wystawę fotograficzną prezentującą najciekawsze walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" i Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny". Wystawa prezentowana była już na Rynku w Opolu oraz na Górze Św. Anny, a w grudniu będzie eksponowana w Głuchołazach.
Otwarcie wystawy 2 grudnia.
Zapraszamy do Parku Zdrojowego przy Górnym Stawie.
Szczegóły na plakacie.

Projekt współfinansowny przez Samorząd Województwa Opolskiego

Środa, 14 listopada 2018r.

30 października br. uczestniczyliśmy w Warszawie w konferencji inauguracyjnej Europejski Korpus Solidarności.


Fotorelacja tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.290437974921515&type=1&l=80db55d732


Środa, 29 sierpnia 2018r.

Po raz kolejny przyłączyliśmy się do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa - w tym roku wspiera nas merytorycznie PTTK Tryton z Nysy. Tegoroczna edycja odbywa sie pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich".
Dnia 16 września br. w godzinach 10:00 - 18:00 teren Fundacji w Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie będzie otwarty dla zwiedzających. O godzinie 16:00 zapraszamy na spacer z przewodnikiem PTTK, który opowie historie i legendy Głuchołaz. Szczegóły tutaj: http://edd.nid.pl/page/calendar?id=3413&name=Legendy-Glucholaz
Zapraszamy do Głuchołaz!


 
 

Poniedziałek, 30 lipca 2018r.

I po workcampie..... Wolontarisze rozjechali się do swoich domów.... a nowe znajomości i przyjeźnie pozostaną. Wywiadów z wolontariuszami można słuchać od dzisiaj do piątku o godzinie 17:15 na antenie Radio DOXA.
A poniżej opis workcampu stworzony przez samych zainteresowanych:DZIĘKUJEMY!!!!Wtorek, 24 lipca 2018r.

10 dni workcampu za nami!!!
Podczas tych dni, oprócz codziennych obowiązków i prac porządkowych w Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie w Głuchołazach, wolontariusze z Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Estonii, Rosji, Czech i Polski wzięli udział w pikniku regionalnym w Wilamowicach Nyskich - pozdrowienia tutaj,  odwiedzili dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej z Głuchołaz prowadząc dla nich zabawy z językiem hiszpańskim, zwiedzili Nysę i Jesenik z przewodnikiem PTTK Tryton z Nysy,  bawili sie na festiwalu KROPKA, a dziś świętowali urodziny Vojtecha. O naszym projekcie można było usłyszeć w Radio Opole, TVP Info, TV POLONIA, TVP3 Opole oraz w Radio Doxa. W przyszłym tygodniu - od poniedziałku do piątku zapraszamy właśnie do słuchania programu "Puls regionu" w Radio DOXA, w którym więcej o naszym workcampie. http://doxa.fm/aktualnosci/region/oboz-wolontariacki-w-glucholazach/
Poniżej fotogaleria:
 

obota, 14 lipca
2018r.

Zaczynamy! Ready? Steady? Go!!!

Poniedziałek, 14 maja 2018r.Z dumą informujemy, iż podczas sobotniej imprezy w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich Fundacja Benevolens została wyróżniona i otrzymała Znak Jakości Krainy Podkowca w uznaniu zaangażownie w czynną ochronę podkowca na opolszczyźnie. Szczególne uznanie kapituły Krainy Podkowca zyskały starania i troska z jakimi Laureat objął opieką stanowisko kolonii rozrodczej podkowca małego w Głuchołazach. Z ogromnym uznaniem Kapituły spotkały się również realizowane przez Laureata działania edukacyjne służące promowaniu ochrony przyrody i propagowaniu przyjaznego wizerunku nietoperzy w społeczeństwie.  

Znak Jakości Krainy Podkowca to marka, którą Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura, jako realizator Programu ochrony podkowca małego w Polsce i projektu Life Podkowiec+, wprowadziło w 2016 roku, przyznając prawo posługiwania się nim i doceniając tym samym wybrane instytucje, przedsiębiorstwa, organizacje, samorządy oraz gospodarstwa, których działania sprzyjają ochronie nietoperzy.


Szczegółowa relacja z wydarzenia tutaj.
Relacja z wydarzenia w Krainie Podkowca: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2075252092693880.1073741902.1704678399751253&type=3


Środa, 9 maja 2018r. W Radio Opole zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich pn:" Wiosenne przebudzenie podkowca w Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie w Głuchołazach. 
http://radio.opole.pl/102,236250,wiosenne-przebudzenie-podkowca-prelekcje-i-obser
Czwartek, 26 kwietnia 2018r.W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich zapraszamy do Parku Zdrojowego przy Górnym Stawie w Głuchołazach dnia 12 maja 2018r., w godzinach od 10:00 do 21:00. Już po raz drugi Fundacja Benevolens przyłączyła się do ogólnopolskiego wydarzenia prezentującego projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu. Więcej o wydarzeniu:
https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/wiosenne-przebudzenie-podkowca-w-parku-zdrojowym-przy-gornym-stawie-w-glucholazach
oraz na plakacie:Środa, 18 kwietnia 2018r.


Wiosna w Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie w GłuchołazachNie zważając na trwające wokoło roboty budowlane Wiosna zawitała nareszcie do Parku Zdrojowego przy Górnym Stawie w Głuchołazach.
Poniżej uchwycone w obiektywie budzenie się roślin po zimie.

 
Poniedziałek, 26 marca 2018r.
Poniedziałek, 18 grudnia 2017r.
Piątek, 15 grudnia 2017r. 

W poniedziałek 10 grudnia uczestniczyliśmy w konferencji "Wspólnie dla dziedzictwa" zorganizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, podczas której podsumowano dwa lata doświadczeń zebranych w ramach programu dotacyjnego „Wolontariat dla dziedzictwa". W ciągu dwóch edycji Programu 55 organizacji otrzymało dofinansowanie swoich projektów. Organizacje te zrealizowały 78 projektów, a wzięło w nich udział ponad 1,2 tys. wolontariuszy. Projekty realizowane były w 150 miejscowościach - w tym roku również w Głuchołazach!
Relacja z konferencji: https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=3685

Poniedziałek, 4 grudnia 2017 r.

W środę 29 listopada, w Galerii Małej w Centrum Kultury w Głuchołazach odbyło się spotkanie podsumowujące projekt pn. "Obóz wolontariacki w zabytkowym parku w Głuchołazach". Bardzo było nam miło spotkać się w gronie organizatorów, przyjaciół i sympatyków Fundacji. Podczas spotkania oficjalnie zaprezentowano replikę medalionu Ballestremów, wykonaną przez Renatę Kukla na podstawie zdjęcia historycznego medalionu autorstwa profesora Josefa Limburga. Praca spotkała się z dużym uznaniem zgromadzonych gości. Dziekujemy prezesowi Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody proNatura z Wrocławia, panu Rafałowi Szkudlarkowi, za prezentację poświęconą  ogólnopolskiemu projektowi "PODKOWIEC +", obejmującemu swym zasięgiem również gminę Głuchołazy i przybliżenie tematyki związanej z ochroną nietoperzy.


 Poniedziałek, 2 października 2017 r.

W piątek 29 września zakończyliśmy  II turnus obozu wolontariackiego organizowanego przez Fundację Benevolens w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa "Wolontariat dla dziedzictwa" edycja 2017 oraz w ramach 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa "Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu". W obozie wzięło udział 16 wolontariuszy i wolontariuszek z całej Polski. Dziękujemy za wspólnie spędzony tydzień, zaangażowanie i współpracę. Specjalne podziękowania kierujemy do: Renaty Kukla, Agnieszki Sałyga-Rzońca z opolskiego oddziału Narodowego Instututu Dziedzictwa, Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz, a w szczególności do panów: Zbigniewa Błauciaka, Jerzego Chmiela i Pawła Szymkowicza za opiekę merytoryczną. Cieszymy się z obecności opiekunek i dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej z Głuchołaz, przedszkolaków i nauczycielek z Publicznego Przedszkola nr 2 w Głuchołazach oraz młodzieży i nauczycielek z gimnazjum z Kędzierzyna-Koźla, którzy towarzyszyli nam w trakcie zorganizowanych atrakcji.

Tradycyjnie fotorelacja pani Renaty Kukla: https://www.facebook.com/renata.kukla.7/media_set?set=a.10210103486329241.1073741861.1400141063&type=3

Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia:
 
Wtorek, 12 września 2017 r.

Już za dwa tygodnie, 25 września 2017 roku, rozpocznie się II tura obozu wolontariackiego, realizowanego w ramach Programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wolontariat dla Dziedzictwa" oraz 25. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Nabór uczestników na obóz został zakończony, ale w ramach obozu - podobnie jak w podczas poprzedniego turnusu, przewidziano atrakcje ogólnodostępne dla turystów i mieszkańców. Lista miejsc ograniczona – wymagane wcześniejsze zgłoszenia. Szczegóły na plakacie.Serdecznie zapraszamy!Poniedziałek, 3 lipca 2017 r.

W piątek 30 czerwca zakończyliśmy I turnus obozu wolontariackiego organizowanego przez Fundację Benevolens w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa "Wolontariat dla dziedzictwa" edycja 2017. W obozie wzięło udział 9 wolontariuszek z różnych stron Polski. Dziękujemy za wspólnie spędzony tydzień, zaangażowanie i współpracę. Specjalne podziękowania kierujemy do p. Renaty Kukla, Agnieszki Sałyga-Rzońca z opolskiego oddziału Narodowego Instututu Dziedzictwa, Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz, a w szczególności do panów: Zbigniewa Błauciaka, Jerzego Chmiela i Pawła Szymkowicza oraz kierownictwa i pensjonariuszy Dziennego Domu Pomocy Medycznej oraz opiekunek i dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej z Głuchołaz. 
Fotorelacja na FB p. Renaty Kukla tutaj:
https://www.facebook.com/renata.kukla.7/media_set?set=a.10209419812117813.1073741858.1400141063&type=3&pnref=story


Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia.
 Wtorek, 13 czerwca 2017r.

Obóz wolontariacki w zabytkowym parku w Głuchołazach.

W ostatnim tygodniu czerwca odbędzie się w Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie w Głuchołazach I turnus obózu wolontariackiego organizowanego przez Fundację Benevolens w ramach programu „Wolontariat dla dziedzictwa" organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Nabór uczestników na obóz został zakończony, ale w ramach obozu przewidziano wiele atrakcji dostępnych dla turystów i mieszkańców. Lista miejsc ograniczona – wymagane wcześniejsze zgłoszenia. Szczegóły na plakacie. Przez cały czas trwania obozu w bocznej części budynku pensjonatu można oglądać wystawę fotografii pt: "Poznaj podkowca małego" oraz prace pacjentów Dziennego Domu Opieki Medycznej w Głuchołazach. Zapraszamy!Wtorek, 16 maja 2017r.

Spacerem po Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie w Głuchołazach
- poznaj podkowca małego.W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich zapraszamy do Parku Zdrojowego przy Górnym Stawie w Głuchołazach dnia 20 maja 2017r., w godzinach od 10:00 do 21:00. Fundacja Benevolens przyłączyła się do ogólnopolskiego wydarzenia prezentującego projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu. O godzinie 19.30 na terenie parku (w razie niepogody w bocznej części byłego pensjonatu Górnik) planowana jest prelekcja edukacyjna dotycząca podkowca małego, prowadzona przez chiropterologów z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody proNatura, od wielu lat zajmujących się ochroną tego gatunku, połączona z obserwacją i nasłuchem (przy pomocy detektorów) podkowca małego podczas wylotu z kolonii rozrodczej na żerowisko.

Dlatego, wyjątkowo, z okazji Dni Otwartych park będzie dostępny dla zwiedzających również po zmroku. Planowane zakończenie na godzinę 21.00
https://dniotwarte.eu/beneficjent/629/spacerem-po-parku-zdrojowym-przy-gornym-stawie-w-glucholazach-poznaj-podkowca-malegoWtorek, 18 kwietnia 2017 r. 

Miło nam poinformować, iż zrealizowany przez Fundację Benevolens projekt pn: "Ochrona różnorodności biologicznej na obszarze Natura 2000 części Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" położonego przy dawnym pensjonacie Waldesruh i Waldschule w granicach Parku Zdrojowego w Głuchołazach, z zachowaniem walorów historycznych i architektonicznych miejsca" został zarekomendowany przez Marszałka Województwa Opolskiego jako najciekawsza modernizacja ukończona w 2016r. do ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja Roku 2016" i znalazł się na liscie obiektów w I etapie "Polska się modernizuje 2016", a  tym samym zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w Finale XXI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku 2016". 
Dyplom za udział w I etapie konkursu "Modernizacja roku 2016" -tutaj


Czwartek, 13 kwietnia 2017 r.


Wtorek, 11 kwietnia 2017 r.


Kolejne dobre wieści dla naszej Fundacji. W dniu dzisiejszym została ogłoszona lista zadań dopuszczonych do głosowania w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim 2017. Projekt, który wspiera Fundacja, pn. "Muzyka Pośród Gór - koncerty promenadowe" znalazł się na liście wśród 29 projektów powiatowych z regionu nysko - brzeskiego. Głosowanie na wybrane projekty rusza w dniu 24 kwietnia 2017 roku i potrwa do 19 maja br.
Nr projektu P/ONY/3/DKS.
Liczymy na Wasze głosy!  
Oficjalny komunikat Urzędu Marszałkowskiego tutaj.Poniedziałek, 10 kwietnia 2017 r.

Z przyjemnością informujemy, że nasz projekt, pn. "Obóz wolontariacki w zabytkowym parku w Głuchołazach" został dofinansowany w ramach Programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Wolontariat dla dziedzictwa.

Lista projektów dofinansowanych na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.


 


Piątek, 31 marca 2017 r.

Wiosna zagościła u nas na dobre. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Parku przy Stawie Górnym, który w okresie wiosenno - letnim otwarty będzie również w soboty i niedziele.
 Wtorek, 7
marca 2017 r.

W dniu 2 marca 2017 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił listę uczestników konkursu Zabytek Zadbany 2017.
Z przyjemnością informujemy, iż teren części Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie", którym się opiekujemy znalazł się na liście 10 obiektów nominowanych do zwycięstwa w kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe). Więcej informacji na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz w artykule Radia Opole.

Wtorek, 17 stycznia
2017 r.

Zarząd i pracownicy Fundacji Benevolens składają serdeczne podziękowania dla wszystkich darczyńców, którzy w zeszłym roku zdecydowali się wesprzeć zbiórkę pieniężną, zorganizowaną w dniu 17 września 2016 roku, na rzecz dzieci i młodzieży z Gminnej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Głuchołazach. Za zebrane pieniądze, w dniu 10 listopada 2016 roku, podopieczni Świetlicy wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Wrocławia w celu zwiedzania Manufaktury Lizaków, Muzeum Wody Hydropolis oraz na seans kinowy „Trolle". Jesteśmy wdzięczni za okazaną bezinteresowność, hojność oraz przywracanie nadziei w ludzką dobroć zarówno nam jak i tym, którzy najbardziej tego potrzebują.
Poniżej kilka zdjęć z wycieczki.

 Czwartek, 22 grudnia 2016r.


W dniu dzisiejszym podczas oficjalnego spotkania w Urzędzie Marszałkowskim została podpisana umowa o dofinansowanie projektu pn: "Ochrona dziedzictwa kulturowego w Parku Zdrojowym w Głuchołazach poprzez remont zabytkowego pensjonatu" realizowanego przez Fundację Benevolens w partnerstwie ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków okręg Opolski, Fundacją "Dla Dziedzictwa", Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich oddział Katowice oraz Fundacją Ballestrem. http://www.opolskie.pl/wp-content/uploads/2016/12/IMG_3238-Medium.jpg

Poniedziałek, 19 grudnia 2016r.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w dniu wczorajszym uczestniczyli z nami we Wspólnym Kolędowaniu. W szczególności chcemy podziękować: Chórowi Capricolium, Zespołowi Lokalnemu "Wrzos", dzieciom i młodzieży ze Świetlicy Socjoterapuetycznej za wyśpiewane kolędy i poświęcony czas, Tobiaszowi i Błażejowi za grę na instrumentach, panu Mariuszowi Lewiczowi za oprawę dźwiękową, panu Janowi Ćwiekowi za wypożyczenie sprzętu, pracownikom Urzędu Miejskiego w Głuchołazach za pomoc organizacyjną, portalom gminnym - glucholazy.eu, glucholazyonline.com.pl za pomoc przy promocji wydarzenia oraz wszystkim, którzy mimo niesprzyjającej pogody zdecydowali się przyjść i zaśpiewać z nami!

Życzymy wszystkim wesołych, spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku!

Poniedziałek, 12 grudnia 2016r.
Poniedziałek, 3 października 2016r.

W dniu dzisiejszym Wicemarszałek województwa Stanisław Rakoczy podsumował tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa - http://radio.opole.pl/101,172645,podsumowali-24-edycje-edd-w-regionie-rekordowa-b
Fotoreportaż z naszego wydarzenia autorstwa Pani Renaty Kukli - https://www.facebook.com/renata.kukla.7/media_set?set=a.10207124919146923.1073741853.1400141063&type=3&pnref=story
Dziękujemy, że byliście z nami!Poniedziałek, 12 września 2016r.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Głuchołazach.
Dnia 17 września br. w godzinach 10:00 - 17:00 teren Fundacji w Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie będzie otwarty dla zwiedzających. O godzinie 10:00 i 12:00 będzie możliwość zwiedzania odnowionej części parkowej z przewodnikiem PTTK, który opowie o historii i przyrodzie miejsca.
Szczegóły: http://edd.nid.pl/page/calendar?id=1981&name=Spacer-sladami-Ballestremow-na-Opolszczyxnie
Ponadto w programie: muzyka na żywo, stoisko edukacyjne pszczelarza z wystawą ilustracji Piotra Sochy do książki pt: "Pszczoły" Wydawnictwa Dwie Siostry, akcja artystyczna "Dotknij sztukę sztuki" prowadzona przez artystę plastyka Bożenę Kurek-Di Maggio i.in.
Serdecznie zapraszamy!

Wtorek, 30 sierpnia 2016r.

Fundacja Benevolens przyłączyła się do organizowanego przez KTK KTUKOL w Głuchołazach Gold HILL MTB Maraton. Część trasy maratonu będzie przebiegała przez nasz malowniczy teren położony na zboczu Przedniej Kopy. Już od czwartku 1 września trasa przebiegająca przez teren Fundacji  będzie udostępniona dla zawodników maratonu. Największe emocje czekają nas w niedzielę 4 września! Trzymamy kciuki za uczestników maratonu i  życzymy niezapomnianych wrażeń!


Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem