Aktualności

Poniedziałek, 18 grudnia 2017r.
Piątek, 15 grudnia 2017r. 

W poniedziałek 10 grudnia uczestniczyliśmy w konferencji "Wspólnie dla dziedzictwa" zorganizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, podczas której podsumowano dwa lata doświadczeń zebranych w ramach programu dotacyjnego „Wolontariat dla dziedzictwa". W ciągu dwóch edycji Programu 55 organizacji otrzymało dofinansowanie swoich projektów. Organizacje te zrealizowały 78 projektów, a wzięło w nich udział ponad 1,2 tys. wolontariuszy. Projekty realizowane były w 150 miejscowościach - w tym roku również w Głuchołazach!
Relacja z konferencji: https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=3685

Poniedziałek, 4 grudnia 2017 r.

W środę 29 listopada, w Galerii Małej w Centrum Kultury w Głuchołazach odbyło się spotkanie podsumowujące projekt pn. "Obóz wolontariacki w zabytkowym parku w Głuchołazach". Bardzo było nam miło spotkać się w gronie organizatorów, przyjaciół i sympatyków Fundacji. Podczas spotkania oficjalnie zaprezentowano replikę medalionu Ballestremów, wykonaną przez Renatę Kukla na podstawie zdjęcia historycznego medalionu autorstwa profesora Josefa Limburga. Praca spotkała się z dużym uznaniem zgromadzonych gości. Dziekujemy prezesowi Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody proNatura z Wrocławia, panu Rafałowi Szkudlarkowi, za prezentację poświęconą  ogólnopolskiemu projektowi "PODKOWIEC +", obejmującemu swym zasięgiem również gminę Głuchołazy i przybliżenie tematyki związanej z ochroną nietoperzy.


 Poniedziałek, 2 października 2017 r.

W piątek 29 września zakończyliśmy  II turnus obozu wolontariackiego organizowanego przez Fundację Benevolens w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa "Wolontariat dla dziedzictwa" edycja 2017 oraz w ramach 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa "Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu". W obozie wzięło udział 16 wolontariuszy i wolontariuszek z całej Polski. Dziękujemy za wspólnie spędzony tydzień, zaangażowanie i współpracę. Specjalne podziękowania kierujemy do: Renaty Kukla, Agnieszki Sałyga-Rzońca z opolskiego oddziału Narodowego Instututu Dziedzictwa, Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz, a w szczególności do panów: Zbigniewa Błauciaka, Jerzego Chmiela i Pawła Szymkowicza za opiekę merytoryczną. Cieszymy się z obecności opiekunek i dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej z Głuchołaz, przedszkolaków i nauczycielek z Publicznego Przedszkola nr 2 w Głuchołazach oraz młodzieży i nauczycielek z gimnazjum z Kędzierzyna-Koźla, którzy towarzyszyli nam w trakcie zorganizowanych atrakcji.

Tradycyjnie fotorelacja pani Renaty Kukla: https://www.facebook.com/renata.kukla.7/media_set?set=a.10210103486329241.1073741861.1400141063&type=3

Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia:
 
Wtorek, 12 września 2017 r.

Już za dwa tygodnie, 25 września 2017 roku, rozpocznie się II tura obozu wolontariackiego, realizowanego w ramach Programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wolontariat dla Dziedzictwa" oraz 25. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Nabór uczestników na obóz został zakończony, ale w ramach obozu - podobnie jak w podczas poprzedniego turnusu, przewidziano atrakcje ogólnodostępne dla turystów i mieszkańców. Lista miejsc ograniczona – wymagane wcześniejsze zgłoszenia. Szczegóły na plakacie.Serdecznie zapraszamy!Poniedziałek, 3 lipca 2017 r.

W piątek 30 czerwca zakończyliśmy I turnus obozu wolontariackiego organizowanego przez Fundację Benevolens w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa "Wolontariat dla dziedzictwa" edycja 2017. W obozie wzięło udział 9 wolontariuszek z różnych stron Polski. Dziękujemy za wspólnie spędzony tydzień, zaangażowanie i współpracę. Specjalne podziękowania kierujemy do p. Renaty Kukla, Agnieszki Sałyga-Rzońca z opolskiego oddziału Narodowego Instututu Dziedzictwa, Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz, a w szczególności do panów: Zbigniewa Błauciaka, Jerzego Chmiela i Pawła Szymkowicza oraz kierownictwa i pensjonariuszy Dziennego Domu Pomocy Medycznej oraz opiekunek i dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej z Głuchołaz. 
Fotorelacja na FB p. Renaty Kukla tutaj:
https://www.facebook.com/renata.kukla.7/media_set?set=a.10209419812117813.1073741858.1400141063&type=3&pnref=story


Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia.
 Wtorek, 13 czerwca 2017r.

Obóz wolontariacki w zabytkowym parku w Głuchołazach.

W ostatnim tygodniu czerwca odbędzie się w Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie w Głuchołazach I turnus obózu wolontariackiego organizowanego przez Fundację Benevolens w ramach programu „Wolontariat dla dziedzictwa" organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Nabór uczestników na obóz został zakończony, ale w ramach obozu przewidziano wiele atrakcji dostępnych dla turystów i mieszkańców. Lista miejsc ograniczona – wymagane wcześniejsze zgłoszenia. Szczegóły na plakacie. Przez cały czas trwania obozu w bocznej części budynku pensjonatu można oglądać wystawę fotografii pt: "Poznaj podkowca małego" oraz prace pacjentów Dziennego Domu Opieki Medycznej w Głuchołazach. Zapraszamy!Wtorek, 16 maja 2017r.

Spacerem po Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie w Głuchołazach
- poznaj podkowca małego.W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich zapraszamy do Parku Zdrojowego przy Górnym Stawie w Głuchołazach dnia 20 maja 2017r., w godzinach od 10:00 do 21:00. Fundacja Benevolens przyłaczyła się do ogólnopolskiego wydarzenia prezentującego projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu. O godzinie 19.30 na terenie parku (w razie niepogody w bocznej części byłego pensjonatu Górnik) planowana jest prelekcja edukacyjna dotycząca podkowca małego, prowadzona przez chiropterologów z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody proNatura, od wielu lat zajmujących się ochroną tego gatunku, połączona z obserwacją i nasłuchem (przy pomocy detektorów) podkowca małego podczas wylotu z kolonii rozrodczej na żerowisko.

Dlatego, wyjątkowo, z okazji Dni Otwartych park będzie dostępny dla zwiedzających również po zmroku. Planowane zakończenie na godzinę 21.00
https://dniotwarte.eu/beneficjent/629/spacerem-po-parku-zdrojowym-przy-gornym-stawie-w-glucholazach-poznaj-podkowca-malegoWtorek, 18 kwietnia 2017 r. 

Miło nam poinformować, iż zrealizowany przez Fundację Benevolens projekt pn: "Ochrona różnorodności biologicznej na obszarze Natura 2000 części Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" położonego przy dawnym pensjonacie Waldesruh i Waldschule w granicach Parku Zdrojowego w Głuchołazach, z zachowaniem walorów historycznych i architektonicznych miejsca" został zarekomendowany przez Marszałka Województwa Opolskiego jako najciekawsza modernizacja ukończona w 2016r. do ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja Roku 2016" i znalazł się na liscie obiektów w I etapie "Polska się modernizuje 2016", a  tym samym zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w Finale XXI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku 2016". 
Dyplom za udział w I etapie konkursu "Modernizacja roku 2016" -tutaj


Czwartek, 13 kwietnia 2017 r.


Wtorek, 11 kwietnia 2017 r.


Kolejne dobre wieści dla naszej Fundacji. W dniu dzisiejszym została ogłoszona lista zadań dopuszczonych do głosowania w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim 2017. Projekt, który wspiera Fundacja, pn. "Muzyka Pośród Gór - koncerty promenadowe" znalazł się na liście wśród 29 projektów powiatowych z regionu nysko - brzeskiego. Głosowanie na wybrane projekty rusza w dniu 24 kwietnia 2017 roku i potrwa do 19 maja br.
Nr projektu P/ONY/3/DKS.
Liczymy na Wasze głosy!  
Oficjalny komunikat Urzędu Marszałkowskiego tutaj.Poniedziałek, 10 kwietnia 2017 r.

Z przyjemnością informujemy, że nasz projekt, pn. "Obóz wolontariacki w zabytkowym parku w Głuchołazach" został dofinansowany w ramach Programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Wolontariat dla dziedzictwa.

Lista projektów dofinansowanych na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.


 


Piątek, 31 marca 2017 r.

Wiosna zagościła u nas na dobre. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Parku przy Stawie Górnym, który w okresie wiosenno - letnim otwarty będzie również w soboty i niedziele.
 Wtorek, 7
marca 2017 r.

W dniu 2 marca 2017 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił listę uczestników konkursu Zabytek Zadbany 2017.
Z przyjemnością informujemy, iż teren części Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie", którym się opiekujemy znalazł się na liście 10 obiektów nominowanych do zwycięstwa w kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe). Więcej informacji na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz w artykule Radia Opole.

Wtorek, 17 stycznia
2017 r.

Zarząd i pracownicy Fundacji Benevolens składają serdeczne podziękowania dla wszystkich darczyńców, którzy w zeszłym roku zdecydowali się wesprzeć zbiórkę pieniężną, zorganizowaną w dniu 17 września 2016 roku, na rzecz dzieci i młodzieży z Gminnej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Głuchołazach. Za zebrane pieniądze, w dniu 10 listopada 2016 roku, podopieczni Świetlicy wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Wrocławia w celu zwiedzania Manufaktury Lizaków, Muzeum Wody Hydropolis oraz na seans kinowy „Trolle". Jesteśmy wdzięczni za okazaną bezinteresowność, hojność oraz przywracanie nadziei w ludzką dobroć zarówno nam jak i tym, którzy najbardziej tego potrzebują.
Poniżej kilka zdjęć z wycieczki.

 Czwartek, 22 grudnia 2016r.


W dniu dzisiejszym podczas oficjalnego spotkania w Urzędzie Marszałkowskim została podpisana umowa o dofinansowanie projektu pn: "Ochrona dziedzictwa kulturowego w Parku Zdrojowym w Głuchołazach poprzez remont zabytkowego pensjonatu" realizowanego przez Fundację Benevolens w partnerstwie ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków okręg Opolski, Fundacją "Dla Dziedzictwa", Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich oddział Katowice oraz Fundacją Ballestrem. http://www.opolskie.pl/wp-content/uploads/2016/12/IMG_3238-Medium.jpg

Poniedziałek, 19 grudnia 2016r.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w dniu wczorajszym uczestniczyli z nami we Wspólnym Kolędowaniu. W szczególności chcemy podziękować: Chórowi Capricolium, Zespołowi Lokalnemu "Wrzos", dzieciom i młodzieży ze Świetlicy Socjoterapuetycznej za wyśpiewane kolędy i poświęcony czas, Tobiaszowi i Błażejowi za grę na instrumentach, panu Mariuszowi Lewiczowi za oprawę dźwiękową, panu Janowi Ćwiekowi za wypożyczenie sprzętu, pracownikom Urzędu Miejskiego w Głuchołazach za pomoc organizacyjną, portalom gminnym - glucholazy.eu, glucholazyonline.com.pl za pomoc przy promocji wydarzenia oraz wszystkim, którzy mimo niesprzyjającej pogody zdecydowali się przyjść i zaśpiewać z nami!

Życzymy wszystkim wesołych, spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku!

Poniedziałek, 12 grudnia 2016r.
Poniedziałek, 3 października 2016r.

W dniu dzisiejszym Wicemarszałek województwa Stanisław Rakoczy podsumował tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa - http://radio.opole.pl/101,172645,podsumowali-24-edycje-edd-w-regionie-rekordowa-b
Fotoreportaż z naszego wydarzenia autorstwa Pani Renaty Kukli - https://www.facebook.com/renata.kukla.7/media_set?set=a.10207124919146923.1073741853.1400141063&type=3&pnref=story
Dziękujemy, że byliście z nami!Poniedziałek, 12 września 2016r.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Głuchołazach.
Dnia 17 września br. w godzinach 10:00 - 17:00 teren Fundacji w Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie będzie otwarty dla zwiedzających. O godzinie 10:00 i 12:00 będzie możliwość zwiedzania odnowionej części parkowej z przewodnikiem PTTK, który opowie o historii i przyrodzie miejsca.
Szczegóły: http://edd.nid.pl/page/calendar?id=1981&name=Spacer-sladami-Ballestremow-na-Opolszczyxnie
Ponadto w programie: muzyka na żywo, stoisko edukacyjne pszczelarza z wystawą ilustracji Piotra Sochy do książki pt: "Pszczoły" Wydawnictwa Dwie Siostry, akcja artystyczna "Dotknij sztukę sztuki" prowadzona przez artystę plastyka Bożenę Kurek-Di Maggio i.in.
Serdecznie zapraszamy!

Wtorek, 30 sierpnia 2016r.

Fundacja Benevolens przyłączyła się do organizowanego przez KTK KTUKOL w Głuchołazach Gold HILL MTB Maraton. Część trasy maratonu będzie przebiegała przez nasz malowniczy teren położony na zboczu Przedniej Kopy. Już od czwartku 1 września trasa przebiegająca przez teren Fundacji  będzie udostępniona dla zawodników maratonu. Największe emocje czekają nas w niedzielę 4 września! Trzymamy kciuki za uczestników maratonu i  życzymy niezapomnianych wrażeń!


Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem